
Usprawnienia w czasie kryzysu
Turystyka to niezwykle istotna gałąź gospodarki dająca zatrudnienie ponad 1 mln osób w Polsce! Stanowi to 7 proc. polskiego PKB. Obecna sytuacja spowodowała zdecydowane zachwianie rynku pracy i pojawiły się pytania: co dalej? Czy państwo powinno ogłosić wstrzymanie poboru składek na ZUS i podatków? Przedsiębiorcy oczekują pomocy w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników oraz zrezygnowania z “trzynastki” dla emerytów.
Umiesz liczyć licz na siebie!
Szybkie decyzje, wdrażanie rozwiązań oraz jasny przekaz dla pracowników, że zmiany będą konieczne. Od tego zacznij: POINFORMUJ. Nie zakładaj z góry, że każdy zdaje sobie sprawę z możliwości redukcji pensji, czy stanowiska.
1. DECYZJE PRACOWNICZE
“Czy będą masowe zwolnienia?”, “Czy otrzymam pensję w terminie?”… Tak samo jak Ty boisz się o losy firmy, tak samo Twoi pracownicy czują niepokój i obawy o swoją przyszłość. Nie podejmuj pochopnych decyzji, ale nie prześpij momentu, w którym zacznie się wyraźne zagrożenie dla losów firmy. Od czego zacząć?
- zarządź tryb pracy zdalnej (jeśli to możliwe),
- wprowadź procedury zapewniające bezpieczeństwo pracowników i klientów,
- poinformuj o potencjalnych redukcjach, obniżkach pensji lub zmianach godzin pracy,
- znajdź alternatywę dla zwolnień, negocjuj stawki,
- pamiętaj, że wysłanie pracownika na urlop z powodu tymczasowego zamknięcia zakładu pracy jest niezgodne z prawem,
- skorzystaj z pomocy państwa,
- skup się na Dziale Sprzedaży/Promocji; to ten sektor będzie odgrywał znaczącą rolę, kiedy sytuacja się ustabilizuje,
- będzie Ci potrzebna wykwalifikowana kadra, gdy tylko trudności miną – to nie będzie dobry czas na szukanie profesjonalnego szefa kuchni, menadżera czy doświadczonych recepcjonistów,
- pamiętaj, że potrzebujesz sprawnego zespołu, jeśli chcesz utrzymać się na rynku.
WAŻNE: przeanalizuj działania, potrzeby oraz predyspozycje pracowników Działu Sprzedaży; czy radzą sobie w sytuacjach kryzysowych? Jeśli nie, dokonuj zmian. Nie muszą być to zmiany kadrowe, zacznij od zmiany systemu pracy i szkoleń wewnętrznych.
2. USPRAWNIJ DZIAŁ SPRZEDAŻY
Wbrew pozorom jest to idealny czas na usprawnienie sprzedaży. Nie ma klientów – jest więcej czasu na organizację pracy. Zapoznaj się ze skutecznymi technikami i przedstaw je swoim pracownikom lub sam zacznij skutecznie sprzedawać. Czas na realizację celów przyjdzie już niedługo!

SKUTECZNE TECHNIKI SPRZEDAŻY
- Zadzwoń w środę lub w czwartek. Dzień tygodnia ma duży wpływ na sukces transakcji. Analizy pokazują, że te dni to najlepszy czas na sprzedaż telefoniczną.
- Bądź optymistą. Badania przeprowadzone przez dr. Seligmana udowadniają, że optymiści sprzedają od 20 do 40% lepiej niż pesymiści.
- Zapytaj klienta, dlaczego nie jest zainteresowany. Wciągnij go w rozmowę. Jeśli nie doprowadzisz do transakcji, zdobędziesz cenną wiedzę.
- Nie poddawaj się po drugiej rozmowie. Według raportu Velocify, 93% leadów wymagało 6 prób, aby doprowadzić do udanego kontaktu.
WAŻNE: do potencjalnych klientów najlepiej dzwonić między 8.00 a 9.00 rano oraz między 16.00 a 18.00 po południu (według danych Lead Response Management)

#TRUDNEPYTANIA #ODPOWIADAMY
Czy powinienem czekać na pomoc państwa?
Nasza odpowiedź: W pierwszej kolejności, licz na siebie! Państwo oferuje Tarczę Antykryzysową, ale pamiętaj, że większość zależy od Ciebie. Biorąc pod uwagę aktualną propozycję rządu, nie możesz liczyć na wystarczające dofinansowanie.
W naszym kolejnym artykule szczegółowo omówimy na jaką pomoc od państwa może liczyć właściciel obiektu noclegowego.
Zapraszamy w poniedziałek! To był ciężki tydzień, zadbajcie o chwilę odpoczynku.
Informacji na stronie nie należy traktować jak porad prawnych. Nie prowadzimy indywidualnych konsultacji prawnych. Stan na 20.03.2020